سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران برند می‌شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مجید حقیقی، عضو شورای سیاست‌گذاری هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران و دبیر اجرایی این رویداد، گفت: سمپوزیوم این دوره نیز مانند هر سال روند خوبی دارد البته من امسال سعی کرده‌ام که با در نظر گرفتن کلیت سمپوزیوم و هویت آن فضایی متفاوت‌تر را ایجاد کنم، زیرا برای من نوع چیدمان آثار و فواصل آنها بسیار اهمیت داشت.
وی افزود: در راستای چیدمان آثار، در این دوره سعی کردیم که بین هر دو هنرمند اصلی یک دانشجو قرار گیرد تا این گروه بتواند در فضای اصلی کار قرار گیرند ضمن اینکه امسال با توجه به اینکه سمپوزیوم در اردیبهشت‌ماه و بهترین زمان ممکن برگزار می‌شود، ما مسائل مختلف جوی را نیز مدنظر قرار دادیم تا در هنگام باران و آفتاب مانعی برای اجرای کار هنرمندان ایجاد نشود.
عضو شورای سیاست‌گذاری هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران ادامه داد: امسال موقعیت قرارگیری سایت برج میلاد برای سمپوزیوم بسیار خوب است ضمن اینکه برای ما بسیار مهم است که اطراف هنرمندان را نبندیم و آنها بتوانند فضای باز اطراف را داشته باشند و فضای شهری در پشت زمینه آنها وجود داشته باشد.
حقیقی درباره متریال این دوره از سمپوزیوم گفت: نظم و همکاری گروه اجرایی سمپوزیوم نظیر سایر دوره‌ها در این دوره نیز بسیار مهم بود لذا ما سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که این مساله را به بهترین نحو اجرا کنند. ضمن اینکه امسال در جلسات سیاست‌گذاری ما سنگ گوهره و مرمریت را که سنگ زیبا و مناسبی برای مجسمه‌سازی است، انتخاب کردیم.

دبیری اجرایی سمپوزیوم هشتم ادامه داد: در این دوره ما سنگ گرانیتی نیز داریم ضمن اینکه سنگ‌های این دوره نتیجه بازبینی من از معادن مختلف است که نتیجتا به سنگ‌های بسیار با کیفیت و عالی انجامیده است.
عضو شورای سیاست‌گذاری هشتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران استفاده از منابع طبیعی کشور در راستای معرفی ایران را ضروری خواند و گفت: به عنوان یکی از اعضای شورا دوست داشتم که سمپوزیوم ما چند متریالی باشد البته امسال کار با گرانیت و مرمریت اجرا شده که امیدواریم در سال‌های آتی به تنوع بیشتری بیانجامد زیرا ما کشوری هستیم که منابع طبیعی بسیار زیادی داریم که واقعا حیف است از آنها استفاده نکنیم.
حقیقی بیان کرد: با توجه به اینکه امسال تاریخ برگزاری سمپوزیوم تغییر کرد ما فشار کاری بسیار زیادی برای اجرا داشتیم، ضمن اینکه به خاطر این تغییرات کمی تبلیغات این بخش کم‌رنگ شد البته امیدواریم که با تبلیغات آینده از گروه‌های مختلف دعوت داشته باشیم تا بتوانیم بازخورد مسیر را افزایش بدهیم زیرا دوست داریم که مردم پروسه اجرایی آثار را بیشتر ببینند.
وی در خصوص سطح آثار اجرایی این دوره گفت: امسال آثار بسیار متنوع هستند، ضمن اینکه حضور هنرمندان خارجی در این دوره بیشتر شده است و ما سعی کردیم که در هشتمین سمپوزیوم تنوع کاری مختلفی از آثار فیگوراتیو تا انتزاعی را داشته باشیم. فکر می‌کنم امسال نیز مانند هر دوره موفق پیش برود و کارهای بهتری را نسبت به دوره قبل داشته باشیم زیرا باید حرکت رو به پیشرفت را در این رویداد هنری شاهد باشیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران تاکید کرد: شاید تا چند سال پیش ما تنها 3 هنرمند داشتیم که کار سنگ انجام می‌دادند و اغلب هنرمندان نسبت به این مقوله غریبه بودند؛ اما کم کم با اجرای سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران موفق شدیم که هنرمندان را وارد بخش دستیار، دانشجویی و حرفه‌ای کنیم که یک نوع پیشرفت را به دنبال داشت تا جایی که ما امروز بالغ بر 50 هنرمند داریم که با این متریال تجربه کاری دارند.
حقیقی افزود: من نخستین بار ده سال پیش، در ترکیه کار با سنگ را تجربه کردم که بسیار سخت بود لذا خوشحالم که جوانان ما می‌توانند این فضا را در کشور خودمان تجربه کنند و سپس به دیگر کشورها بروند و از تجربیات خود در آن جا استفاده کنند.
وی تاکید کرد: سمپوزیوم تهران یکی از بزرگترین سمپوزیوم‌های دنیاست. من در سمپوزیوم‌های مختلف بین‌المللی شرکت کرده‌ام لذا می‌توانم به صورت قاطع بگویم که سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران یکی از بهترین‌هاست که به زودی تبدیل به برند خواهد شد زیرا هنرمندان زیادی درباره این سمپوزیوم شنیده‌اند و دوست دارند در آن شرکت کنند.
لازم به یادآوری است، هشتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در برج میلاد در حال برککزاری است و تا 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 10 تا 18 همه روزه میزبان علاقمندان به هنر است.