پرویز تناولی: شیر مهم‌ترین نماد ایران است

فرهنگ > تجسمی - شهروند نوشت: نمایشگاه آثار پرویز تناولی با عنوان «پرویز تناولی و شیرهای ایرانی» ساعت ١٧:٣٠ یکشنبه ١١ تیرماه در موزه هنرهای معاصر آغاز به کار کرد.

در ابتدای این نشست، بهزاد حاتم، دبیر نمایشگاه درمورد چیدمان نمایشگاه شیرهای تناولی گفت: با آقای تناولی در این رابطه فکر کردیم. در ابتدا قصد داشتم آثار آقای تناولی را از مابقی آثار موجود در موزه تفکیک کنم، ولی وقتی با خود ایشان مطرح کردم، ایشان گفتند که بگذاریم خود مردم آثار مختلف را پیدا کنند. ابتدا چندان از این ایده استقبال نکردم، ولی الان که عملی‌شده آن را می‌بینم، آن را ستایش می‌کنم. کارهای ایشان مزاحم دیده شدن بقیه کارها نیست. مردم باید خود با نگاه‌شان، آثار را پیدا کنند.

در ادامه، نوبت به پرویز تناولی رسید تا از نمایشگاه و شیرهایش بگوید. او گفت: درست است که بسیاری از کارها در دقیقه ٩٠ انجام شد، ولی خوشحالم که سرانجام همه کارها سر جای خودش قرار گرفت و کاری روی زمین نماند. این نمایشگاه حاصل ٥٠‌سال فعالیت من است. البته این فعالیت‌ها مدام نبوده است. اینها همه از دل علاقه من به قالیچه‌ها، عشایر، کویرها و دشت‌های ایران سرچشمه می‌گیرد. آثار این نمایشگاه، از فرش و جواهر و مجسمه و نقاشی است.

تناولی در ادامه درباره اهمیت نماد شیر توضیح داد: شیر مهمترین نماد ایران است. شیر از قبل از تاریخ در این سرزمین وجود داشته و مورد احترام مردمان ما بوده است. متاسفانه امروزه شیر ایرانی منقرض شده، ولی این شیر آثار زیادی از خود در ایران به جای گذاشته است. این نمایشگاه ٥‌هزار ‌سال تاریخ ایران را دربرمی‌گیرد. من نیز تلاش کردم منعکس‌کننده آن باشم.

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر هم در این مراسم گفت: از دو‌سال پیش برای برپایی این نمایشگاه صحبت‌های زیادی انجام شد و امروز هم خوشبختانه بالاخره به سرانجام رسید. آقای غلامحسین نامی یک‌بار به من گفتند که امیدوارم روزی موزه هنرهای معاصر آهسته‌آهسته در همان جایگاه خودش قرار بگیرد و من هم امروز خوشحالم که چنین اتفاقی درحال رخ دادن است؛ این‌که موزه نباید صرفا در حد یک گالری باقی بماند؛ موزه‌ باید معرف آثار هنرمندان این سرزمین باشد. در دو، سه ‌سال گذشته تلاش شده که موزه هنرهای معاصر، محور اتفاقات بخش تجسمی باشد. همین‌طور که سینماتک موزه نیز جدیدا شروع به فعالیت کرده است. در مورد ارسال آثار به برلین و رم نیز امیدوار هستیم که این اتفاق در زمان خودش به درستی بیفتد. هدف از این کارها، معرفی هنرمندان ایرانی در عرصه بین‌المللی است.

مرادخانی افزود: جای آن دارد که همین نمایشگاه آقای تناولی را به دنیا بشناسانیم. موزه‌ باید ترجمه‌‌ای امروزی از آنچه در حوزه تجسمی رخ می‌دهد، باشد. حوزه تجسمی ما باید جایگاه واقعی خود را همچون دیگر حوزه‌ها بشناسد. در حوزه موسیقی همین امروز گروه بزرگ ارکستر سمفونیکی بالغ بر ٢٠٠ نفر از خارج کشور وارد ایران شدند.

در پایان مراسم، از کتاب شیرهای پرویز تناولی که توسط نشر نظر منتشر شده است، رونمایی شد. این نمایشگاه تا ٧ شهریورماه ادامه دارد.