بي‌ينال مجسمه‌سازي حق انجمن است نه يک امتياز

نادري‌پور در نشست خبري هفتمين بي‌ينال مجسمه‌سازي عنوان کرد: بي‌ينال مجسمه‌سازي حق انجمن است نه يک امتياز
نشست خبري هفتمين دوسالانه مجسمه‌سازي با حضور هليا دارابي (دبير همايش)، نگار نادري‌پور (رييس هيات مديره انجمن مجسمه‌سازان)، کورش گلناري (دبير دوسالانه همايش)، بهداد لاهوتي (دبير اجرايي) و مجيد ملانوروزي (مدير کل مرکز هنرهاي تجسمي) صبح امروز دوشنبه نهم اسفندماه در موزه هنرهاي معاصر برگزار شد.

به گزارش گالري آنلاين به نقل از ايلنا، مجيد ملانوروزي درابتداي اين نشست با بيان اينکه يکي از اهداف دولت يازدهم واگذاري و واسپاري کارهاي اجرايي به انجمن‌ها است،‌اظهارکرد: يکي از اهداف ما در دولت يازدهم واسپاري کارهاي اجرايي به انجمن‌ها بود تا بتوانيم بهتر سياست‌گذاري، نظارت و برنامه‌ريزي داشته باشيم و کارهاي اجرايي را به انجمن‌ها بسپاريم از همين‌رو برگزاري جشنوارهايي مانند بي‌ينال مجسمه‌سازي و جشنواره فجر را نيز به انجمن‌ها سپرديم.

او با اشاره به دلايل به تعويق افتادن هفتمين بي‌ينال مجسمه‌سازي ادامه داد: از آنجا که هيات مديره انجمن مجسمه‌سازان در حال تغيير بود برگزاري اين بي‌ينال به تعويق افتاد و ما در دوره جديد انجمن حجم که با ترکيب جواني مشغول به فعاليت است بي‌ينال را دنبال مي‌کنيم. اميدواريم با آشنايي که اين افراد در انجمن حجم با خوانش جديد هنر دارند و همچنين ارتباط مناسبي که با مجسمه‌سازان دارند بتوانيم به نگاه‌هاي جديدتري برسيم.

در ادامه گلناري با بيان اينکه تاکنون مکان مناسبي براي هنرهاي تجسمي در کنار موزه هنرهاي معاصر ايجاد نشده، گفت: متاسفانه ما نسبت به کشورهاي همسايه‌مان کاري در اين زمينه نکرده‌ايم و از همين‌رو موزه هنرهاي معاصر مکاني بود که ما توانستيم با فراغ خاطري برنامه‌هايمان را با سياستگذاري درست پيش ببريم.

او ادامه داد: سمت و سوي بي‌ينال هفتم به سمت فرهيخته‌اي پيش رود و هنرمندان مجسمه‌ساز ناب‌ترين ايده‌هاي خود را با توجه به تم فراخوان هفتمين بي‌ينال درباره مجسمه‌سازي معاصر و مکان‌بندي و ويژه موزه ارائه دهند. خوشبختانه موقعيت فصلي و موقعيت زماني فضاي باز موزه هنرهاي معاصر در اختيار ما قرارداده شده است تا هنرمندان در يک موقعيت بيروني و داخلي ايده‌هايشان را تداعي کنند.

دبير دوسالانه همايش با بيان اينکه رسانه مجسمه در کنش با مکان يک رابطه دو سويه دارد گفت: ما از هنرمندان انتظار داريم تا در موزه هنرهاي معاصر به جايگاه ويژه مکاني توجه کنند و پاسخ‌هايي را که درباره تم خواستيم و نسبت به محورهاي فراخوان براي ما ارسال کنند.

در ادامه بهداد لاهوتي با بيان اينکه اصغر فرهادي به همه نشان داد که زبان هنر قوي‌تر از زبان سياست است گفت: فراخوان هفتمين بي‌ينال مجسمه‌سازي امروز منتشر مي‌شود و سه ماه فرصت است تا هنرمندان از تاريخ 5 تا 25 خرداد در اين بي‌ينال ثبت‌نام کنند. در اين سه ماه نيز همايش‌هاي مختلفي خواهيم داشت که در رابطه با تم فراخوان خواهد بود.

او ادامه داد: يکي از مهمترين تفاوت‌هاي بي‌ينال با دوره ‌هاي گذشته آن در اين است که شرکت‌کنندگان حتما بايد روي تم کار کنند و بخش آزاد نداريم همچنين از شرايط ثبت‌نام اين بي‌ينال شرکت در حداقل دو بي‌ينال ملي، دارا بودن جايزه يکي از جشنواره‌هاي هنري، عضويت در انجمن مجسمه‌سازان، فارغ‌التحصيل مجسمه‌سازي و برگزاري يک نمايشگاه انفرادي مجسمه‌سازي يا چند رسانه‌اي است.

دبير اجرايي همچنين بيان کرد: در پنجم تيرماه 96 اسامي هنرمندان راه‌يافته اعلام خواهد شد و هنرمندان دوماه فرصت دارند تا آثار خود را آماده کنند . هيچ محدوديتي در فضا و متريال و شيوه بياني وجود ندارد. افتتاحيه بي‌ينال نيز روز 14 شهريور ماه برگزار مي‌شود و اختتاميه آن بيستم مهر ماه است اما نمايشگاه تا پايان مهرماه ادامه دارد.

سپس هليا دارايي با بيان اينکه بيانيه فرهادي نشان داد که قدرت نوشتار بيش از خود اثر است گفت: در کنار هفتمين بي‌ينال هنري به توليد متن و انديشه نيز خواهيم پرداخت و در کنار دوسالانه همايش‌هايي برگزار خواهد شد که با هدف گسترش و تداوم فضاي انديشه در مجسمه سازي است. اين همايش‌ها وسيع‌تر از يک برنامه دو روزه يا يک روزه برنامه‌ريزي شده است و در طول اين بازه وسيع همايش همراه دو سالانه خواهد بود.

او ادامه داد: هفتمين دوسالانه را در سه حوزه آموزشي، پژوهشي و تعامل و تبادل نظر برگزار مي‌کنيم در بخش آموزشي5 درس‌گفتار داريم که در موزه هنرهاي معاصر برگزار مي‌شود در بخش پژوهشي به نگارش و انتشار مقالات علمي و تخصصي خواهيم پرداخت و با حضور متخصصان امر و پژوهشگران به صورت يک همايش دو روزه در زمان برگزاري بي‌ينال برگزار مي‌شود بخش ديگر که به تعامل و ارتباط مربوط مي‌شود شامل نشست‌هاي ماهانه خواهد بود که به صورت پنل با حضور هنرمندان برگزار خواهد شد.

دبير همايش هفتمين بي‌ينال مجسمه‌سازي گفت: با توجه به اينکه ما در  شرايط و وضعيت ويژه‌اي در زمان و مکان در حال هنر آفريني هستيم اشاره ما به وضعيت به عنوان درون مايه دوسالانه است. ما در شرايطي قرار گرفته‌ايم که تسلل و تبار مندي انديشه غرب را پشت سر نگذاشته‌ايم و تجربه را نداريم اما در عين حال رابطه خود را با سنن خود تا حدودي از دست داده‌ايم و اين رابطه گسسته است بنابراين هنرمند امروز در شرايطي به خلق اثر مي‌پردازد که در پي يافتن راهي است که ارتباط ثمربخش با گذشته خود و همچنين پيوند با ديگر فرهنگ‌ها داشته باشد.

دارابي ادامه داد: از نظر ما بهترين فردي که براي اين نوع انديشه و ذهنيت وجود داشت داريوش شايگان است. آراي او جهاني است اما ريشه در فرهنگ ما دارد او در پي ترميم وضعيتي است که هنرمند ايراني در آن قرار دارد و سعي مي‌کند اين پيوند‌ها را باز يابد و ارتباطات را برقرار کند.

او درباره تم فراخوان گفت: تم ما مسئله وضعيت است و ما از هنرمندان انتظار نداريم که با رجوع به متون خاصي اين کار را بکنند يا برداشت واژگاني از مسئله داشته باشند اين درون‌مايه افقي است که آثار در آن افق به نوعي خلق مي‌شوند و هنرمندان ما به طور طبيعي در اين وضعيت قرار دارند همچنين افقي است براي خوانش آثار و آثار در اين افق خوانش خواهند شد بنابراين نگاه ما در اين افق بسته نيست البته هدف ما اين است که اشاره‌اي به بدنه کاري شايگان داشته باشيم و آثارش با توجه به قدرت کارکردشان در خلق هنر خوانش شوند.

ملانوروزي درباره صحبت‌هاي خانم دارابي توضيح داد: وضعيت انسان شرقي به گونه‌اي است که صد سال است با فضاي جهان غرب در حالت تعادل، گفتگو و مقابله است. اگر چه ما تمدن چند هزارساله‌اي داريم اما در فضاي معاصر زندگي‌ مي‌کنيم. از آنجا که هر فيلسوفي نظراتش در حال تغيير است شايگان هم از اين قضيه مستثني نيست و نظراتش قبل و بعد از خروج از ايران با هم متفاوت است.

او ادامه داد: بايد مشخص شود که کدام يک از کتاب‌هاي اين انديشمند مورد توجه اين فراخوان است. حوزه مجسمه‌سازي بيشتر از ديگر حوزه‌ها غرب‌زده است و از ايتاليا و اروپا برداشت شده است و ما تاثيرات هخامنشي تا قاجار را از دست داديم و مهمترين موضوعي که بايد به آن توجه کرد اين است که هنرمند شرقي با تمدن چند هزارساله  چگونه مي‌تواند در عين حال اثري را براي عصر معاصر ارائه دهد.

در ادامه نگار نادري‌پور با بيان اينکه بي‌ينال‌ها موضوع جديدي در ايران نيست گفت: بي‌ينال‌ها فرصت مغتنمي براي رويارويي انديشه‌ها است و گفتگو در قالب دستاوردهاي هنري است. اولين بي‌ينال مجسمه‌سازي در سال 1337 برگزار شد اما سال‌هاست که با چالش روبروست و انجمن‌ها به عنوان برگزار کننده‌گان اين مراسم در تامين بودجه تعيين جا و نحوه مشارکت با متوليان هنر دچار مشکلات زيادي هستند.

او ادامه داد: بدون شک ترتيب و توالي جز ماهيت دوسالانه ها است و وجود دبيرخانه دائمي منجر به ظهور و پيشبرد حرکت‌هاي موثر و ماندگار خواهد شد در اين صورت بي‌ينال هفتم مجسمه‌سازي نه به عنوان اتفاق بلکه به عنوان يک رويداد در زنجيره‌اي از رويدادهاي همسو و منظم در جهت اعتلا و پيشبرد اهداف موثرتر نقش خواهد داشت.

رييس انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ايران تاکيد کرد: بي‌ينال هفتم بدون تلاش هيات‌هاي مديره هاي قبلي انجمن قطعا قابل اجرا نبود اما بايد بگويم که انجمن برگزاري بي‌ينال را حق بديهي و طبيعي خود مي‌داند نه يک امتياز. اين بي‌ينال فضايي براي حضور آثاري که در فضاهاي شهري و گالري‌ها امکان حضور کمتري دارند